Еднодомен парламент: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Исправно име на предлошка, replaced: {{legend| → {{легенда| (3)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 30 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q140247 (translate me))
с (→‎top: Исправно име на предлошка, replaced: {{legend| → {{легенда| (3))
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Unibicameral_Map.png|400px|thumb|{{legendлегенда|#38b4d8|Земји со дводомен парламетн.}}{{legendлегенда|#f09c30|Земји со еднодомен парламент.}}{{legendлегенда|#a0989f|Без парламент.}}]]
 
'''Еднодомен парламент''' е парламент кој е организиран околу едно легислативно тело (еден дом). Многу земји во светот со еднодомен парламент се помали и хомогени унитарни држави, поради што втор (горен) дом се смета за непотребен. Ваков пример е [[Република Македонија]], чиј еден и едниствен законодавен дом е [[Собрание на Република Македонија|Собранието на РМ]].