Разлика помеѓу преработките на „Сасуоло“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
Форматна исправка, replaced: ''' е → ''' —
с ((GR) File renamed: File:PIAZZA GARIBALDI.jpgFile:Piazza Garibaldi - Sassuolo.jpg more descriptive and lesser ambiguous name: "Garibaldi Square" is too generic)
с (Форматна исправка, replaced: ''' е → ''' —)
}}
 
'''Сасуоло''' е индустриски центар во регионот [[Емилија-Ромања]] во [[Италија]]. Градот се наоѓа на десниот брег на реката [[Секија]] околу 17 километри јужно-западно од [[Модена]].
 
== Историја ==
Првото историско споменување на градот датира од [[980]] година. Во [[1078]] конзулите на Сасуоло се заколнале на лојалност кон комуната на [[Модена]]. Во [[1373]] градот бил предаден на семејството Есте по барање на самите граѓани, кои добиле право да вадат вода од реката Секија.
 
Градот е поседуван од [[Домот на Есте | Војводството Модена]] до [[19 век]].
 
==Познати личности==
Сасуоло е родниот град на [[Серија А]] тимот [[УС Сасуоло Калчо|Сасуоло Калчо]], а тоа, исто така, го вклучува и стадионот [[Стадион Енцо Ричи|Енцо Ричи]].
 
Волеј Сасуоло е локален одбојкарски тим. <ref>[http://www.volleysassuolo.it/]</ref>
 
[[Меморијал Арго Манфредини]] е [[тенис]]ки турнир кој се играл во градот, во рамките на челенџер серијата. Последен победник бил [[Фредерико Жил]] од [[Португалија]].