Вилемстад: Разлика помеѓу преработките

Додадени 29 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Замена со правилна инфокутија, replaced: Infobox settlement → Инфокутија Населено место
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Замена со правилна инфокутија, replaced: Infobox settlement → Инфокутија Населено место)
{{Инфокутија Населено место
{{Infobox settlement
<!-- Basic info ---------------->
|name = Вилемстад
}}
 
'''Вилемстад''' ({{lang-nl|Willemstad}}) — [[главен град]] на островот [[Курасао]] во состав на [[Кралство Холандија|Кралството Холандија]]. Бил главен град на [[Холандски Антили|Холандските Антили]] пред нивното распуштање во 2010 г. и денес брои 150.000 жители.
 
== Географија ==