Разлика помеѓу преработките на „Боровичене“

Одземени 3 бајти ,  пред 10 месеци
с
нема опис на уредувањето
с (→‎Османлиско Царство: Правописна исправка, replaced: Османлиско царство → Османлиско Царство using AWB)
с
===Османлиско Царство===
 
Селото се споменува во османлиски дефтер од [[1570]] година под името Боровичани, Во истата година, во селото живееле 73 христијански и 3 муслимански семејства.<ref>Турски документи за историјата на македонскиот народ. Опширни пописни дефтери од XVI век за Кустендилскиот санųак, Т.V/3, Скопје, 1982, стр.598-600.</ref>.
 
Во „[[Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника]]“ , издадена во [[Цариград]] во [[1878]] година и статистиката на машкото население од [[1873]], Боровица (Borovitza) се состоело од 33 куќи, и 102 [[Македонци]].<ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref><ref>Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 148-149.</ref>
 
Според статистиката на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) во [[1900]] година селото имало 150 жители, сите [[Македонци]].<ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref><ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_10.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 187.]</ref>. Селото било под влијание на [[Бугарска егзархија|Бугарската егзархија]]. Според податоците на секретарот на егзархијата [[Димитар Мишев (публицист)|Димитар Мишев]] („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во [[1905]] година во селото живеале 136 македонски егзархисти.<ref>Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905, рр. 186-187.</ref>.
 
===Бугарија===
3.784

уредувања