Разлика помеѓу преработките на „Брза храна“

Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с
→‎Здравствени прашања: Правописна исправка, replaced: пијалоци → пијалаци
с (→‎Надворешни врски: Погрешно заведена каегорија using AWB)
с (→‎Здравствени прашања: Правописна исправка, replaced: пијалоци → пијалаци)
 
Во еден истражувачки експеримент направен од педијатри, 6 212 деца и адолесценти на возраст од 4 до 19 години беа испитувани за да откријат некои информации за брзата храна. По интервјуто со испитаниците за експериментот, беше откриено дека на даден ден, 30.3% од учесниците конзумираат fast food.
Конзумирањето на брза храна беше распространето и кај машките и кај женските, кај сите етнички групи, и во сите региони од државата. Децата кои јадат брза храна, споредбено од оние што не јадат, имаат поголема тежина, повеќе јагленохидрати и засладени пијалоципијалаци.
 
Исто така, оние кои конзумираат брза храна, во организмот внесуваат помалку млеко, овошје и зеленчук.