Полтавска Област: Разлика помеѓу преработките

Додадени 10 бајти ,  пред 2 години
с
Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>
Нема опис на уредувањето
с (Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>)
 
== Географија ==
Полтавската [[Област]] е сместена во средишниот дел на Украина и зафаќа вкупна површина од околу 28.800 [[км²<sup>2</sup>]]. Областа се граничи со [[Черниговска Област|Черниговската]], [[Сумска Област|Сумската]], [[Харковска Област|Харковската]], [[Днепропетровска Област|Днепропетровската]], [[Кировоградска Област|Кировоградската]], [[Черкаска Област|Черкаската]] и [[Киевска Област|Киевската Област]].
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.kmu.gov.ua/control/en/publish/article?art_id=117049&cat_id=32596 Информации за областа]
* [http://www.wumag.kiev.ua/index2.php?param=pgs20073/94 Земјата Полтавшчина]
 
 
{{Области во Украина}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Полтавска Област| ]]