Разлика помеѓу преработките на „Коми“

Додадени 30 бајти ,  пред 1 месец
с
Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup> (3)
с (→‎Часовен појас: Јазична исправка, replaced: лоцирана → сместена using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup> (3))
 
| [[Федерални окрузи во Русија|Федерален округ]]: || [[Северозападен федерален округ|Северозападен]]
|----- bgcolor="#FFFFFF"
| [[Површина]]: || 416.800 км²<sup>2</sup>
|----- bgcolor="#FFFFFF"
| [[Население]]: || 985.029 ''<small>(2006)</small>''
| [[Главен град]]: || [[Ситкивкар]]
|----- bgcolor="#FFFFFF"
| [[Густина на население]]: || 2,3 жит./км²<sup>2</sup>
|----- bgcolor="#FFFFFF"
|}
Республиката се граничи на запад со [[Уралски планини|Урал]], на северозапад [[Западно-Сибирска рамница|Западно-Сибирската рамница]], на крајниот североисток со европската страна на Руската Федерација во пределите [[Печорска низина|Печорската низина]] и [[Мезенско-Вичегодскаја низина|Мезенско-Вичегодскајата низина]], [[Среден Тиман|Средниот]] и [[Јужен Тиман|Јужниот]] [[Тимански крај|Тиман]], западните страни на [[Уралски планини|Урал]] ([[Северен Урал|Северниот]], [[Приполарен Урал|Приполарниот]] и [[Поларен Урал|Поларниот]] Урал).
 
* ''Површина'': 415 900 км²<sup>2</sup>.
* ''Граници'': [[Ненецки автономен округ]] (север, североисток), [[Јамало-Ненецки автономен округ]] (североисток, исток), [[Ханти-Мансиски автономен округ - Југра]] (југоисток, југ), [[Свердловскаја област]] (југ), [[Пермски крај]] (југ), [[Кировскаја област]] (југ, југозапад, запад), [[Архангелскаја област]] (северозапад, север).