Разлика помеѓу преработките на „Керала“

Додадени 40 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup> (4)
с (Правописна исправка, replaced: кнежества → кнежевства)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup> (4))
 
|-----
| [[Површина]]:
| 38.863 км²<sup>2</sup>
|-----
| [[Население]]:
| 32.803.000 <small>''([[2006]])''
|-----
| [[Густина на население]]: || 844 жит./км²<sup>2</sup>
|-----
| [[Јазик]]:
|}
 
'''Керала''' ({{lang-ml|കേരളം}} = ''Кералам'') — сојузна држава во [[Индија]] со површина од 38.863 км²<sup>2</sup> и 32.802.812 жители (сос: 1. јан. 2006). Густината на населението е 844 жит./км²<sup>2</sup>, што ја прави Керала една од најгусто населените краеви на Индија. Главен град е [[Тируванантапурам]] (некогаш се викал Тривандрум).
 
Сојузната држава ''Керала'' настанала во 1956. со соединувањето на трите некогашни [[Кнежевство|кнежевства]]: [[Кочин]], [[Малабар]] и [[Траванкоре]]. Името ''Керала'' значи „Земја на [[Кокосова палма|кокосовите палми]]“. На малајалски ''кера'' значи кокосова палма, која е многу честа во овој регион, додека ''алам'' значи земја.