Разлика помеѓу преработките на „Горица (округ)“

Додадени 9 бајти ,  пред 1 месец
с
Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>
с
с (Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>)
 
==Географија==
Округот Горица зафаќа површина од 1.752 км²<sup>2</sup>, што го прави овој округ втор по големина во Албанија.
Округот лежи во југоисточниот дел од земјата. Главен град е Горица. Округот на север се граничи со Македонија и округот Подгарец, со Грција се граничи на исток, на југозапад се граничи со округот Девол, на северозапад се граничи со окрузите [[Колоња (округ)|Колоња]] и [[Премет (округ)|Премет]], а на запад се граничи со окрузите Грамш и Скрапар
 
 
{{Окрузи во Албанија}}
 
 
[[Категорија:Окрузи во Албанија]]