Разлика помеѓу преработките на „Пјер де Ферма“

Додадени 2 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎Образование: Јазична исправка, replaced: Тулуз → Тулуза
с (→‎Последната теорема на Ферма: Правописна исправка, replaced: 1990тите → 1990-тите using AWB)
с (→‎Образование: Јазична исправка, replaced: Тулуз → Тулуза)
 
==Образование==
Има премалку докази за неговото рано школување, но се смета дека се школувал во локалното француско манастирско училиште.Потоа студирал право на универзитетитево ТулузТулуза и Бордо. После завршувањето на студиите (помеѓу 1625-1630година) бил награден со Диплома за судска пракса на Универзитетот во Орлеанс во 1631година.
Во Бордо Ферма ги почнал своите математички истражувања. Во 1629 направил реконструкција на Аполониевото дело (Значајни точки од рамнината). Ги напишал и своите најважни изданија за максимум и минимум.