Разлика помеѓу преработките на „Борис I“

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Покрстување: Правописна исправка, replaced: Кнежество → Кнежевство
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Првото бугарско царство → Првото Бугарско Царство)
с (→‎Покрстување: Правописна исправка, replaced: Кнежество → Кнежевство)
== Покрстување ==
[[Податотека:Bulgaria under rule of Boris Ist.jpg|thumb|десно|240п|Бугарија во времето на кнез Борис I]]
Во почетокот на неговото управување, [[Прво Бугарско Царство|Бугарите]] влегле во серија на неуспешни воени конфликти со Источнофранкската империја, [[Византија]] и Хрватска. Византискиот император [[Константин Порфирогенит]] запишал на кратко за еден неуспешен поход на Борис во соседното [[КнежествоКнежевство Србија (средновековно)|Српско кнежевство]], при кој престолонаследникот [[Владимир Расате|Владимир]] заедно со дванаесет големи боили паднале во заробеништво. Тогаш, од тага по својот син, Борис бил принуден да склучи мир. Борис ги изгубил сите војни кои ги водел.
 
Во [[862]]-[[863]] година Борис I склучил воен сојуз со кралот [[Лудвиг II Германски]] и започнал да преговара со него за примање на [[христијанство]]то во [[Прво Бугарско Царство|Бугарија]] од [[Рим]]скиот [[папа]]. За да го разруши овој сојуз, [[Византија]] во коалиција со [[Велика Моравија]] и Хрватска во [[863]] година започнала војна против Бугарија. За Борис I оваа војна била неуспешна и тоа го разнишало значително политичкото господство на Бугарите по средниот тек на [[Дунав]].