Разлика помеѓу преработките на „Југоисточен Регион“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: еден → еденс using AWB
с (Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: еден → еденс using AWB)
}}
 
'''Југоисточен регион''' — еден од осумте статистички и плански региони на [[Македонија]].<ref>[http://biznis24.com.mk/node/5045 Македонија и официјално поделена на региони]</ref> Овој регион граничи со [[вардарскиВардарски регион|вардарскиотВардарскиот]] и [[источенИсточен регион|источниотИсточниот регион]].
 
Регионот ги опфаќа Струмичко-Радовишкатарадовишката и Гевгелиско-Валандовската котлина, односно сливното подрачје на Струмичката река и долното сливно подраќје на реката Вардар. Неговата површина е 2.739 квадратни километри или 11 проценти од територијата на Република Македонија.
 
== Општини ==