Разлика помеѓу преработките на „Британска Империја“

Нема измена во големината ,  пред 3 месеци
с
→‎Суетскиот Канал и неговите понатамошни поделби: Правописна исправка, replaced: Соломоновите Острови → Соломонските Остров using AWB
с (Правописна исправка, replaced: 6-тиот век → 6 век (4), 9-тиот век → 9 век (5), 0-тиот век → 0 век (3) using AWB)
с (→‎Суетскиот Канал и неговите понатамошни поделби: Правописна исправка, replaced: Соломоновите Острови → Соломонските Остров using AWB)
Најмногу од британските територии кај Западна Индија добиле независност откако во 1961 и 1962 година, Јамајка и Тринидад ја напуштиле Федеацијата, која се оформила во 1958 година со цел да ги унифицира британските колонии на Карибите под една влада, но се распаднала откако ги изгубила нејзините две најголеми земји- членки. Барбадос добил независност во 1966 година, а остатокот од источните Карибски острови во 1970-тите и 1980-тите години, но Анквила и Турските и Каикоските Острови одбрале да се вратат под британска власт откако започнале да се осамостојуваат. Британските острови Вирџин, Кајманските Острови и Монсеррат одбрале да ги задржат врските со Британија. Гана добила независност од Британија во 1966 година. Британската последна колонија на Американско копно, Британски Хондурас станала самуправувачка колонија во 1964 година и се прекрстила во Белизе во 1973 година, а во 1981 година добила целосна независност. Спорот со Гватемала за Белизе останал нерешен.
 
Британските територии во Пацификот добиле независност помеѓу 1970-тите години (Фиџи) и 1980-тите години (Вануату). Независноста на Вануату морало да одложи поради политичкиот конфликт со англиските и француските заедници, Британија и Франција заеднички раководеле со островите. Фиџи, Тувалу, СоломоновитеСоломонските Острови и Папуа Нова Гвинеја одбрале да останат во Комонвелтот.
 
==Крајот на Империјата==