Разлика помеѓу преработките на „Лојане“

Додадени 4 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎Културни и природни знаменитости: Форматна исправка, replaced: - некропола → — некропола, - доцно → — доцно using AWB
с (→‎Надворешни врски: Ставена предлошка за Ризницата во поднаслов „Надворешни врски“ using AWB)
с (→‎Културни и природни знаменитости: Форматна исправка, replaced: - некропола → — некропола, - доцно → — доцно using AWB)
;Археолошки наоѓалишта
*[[Гури Крис]] - рудник од римско време;
*[[Лојане (археолошки локалитет)|Лојане]] - некропола од доцноантичко време;
*[[Падина (Лојане)|Падина]] - доцноантички крајпатен стражарски кастел;<!-- денес локалните жители во нарекуваат МАЈА / МАЕ ПАДИНЕС, во превод Врвот Падина.
Доцноантички крајпатен стражарски кастел. Маркантен сувоѕид, без видлива керамика но според површинските контури на одбранбениот ѕид и внатрешните објекти полн со придружни доцноантички содржини во културните хоризонти: Лилчиќ-->