Разлика помеѓу преработките на „Глобално затоплување“

с
→‎Озон O<sub>3</sub>: Јазична исправка, replaced:  km →  км using AWB
с (→‎Метан CH<sub>4</sub>: Правописна исправка, replaced: чие што → чиешто using AWB)
с (→‎Озон O<sub>3</sub>: Јазична исправка, replaced:  km →  км using AWB)
=== Озон O<sub>3</sub> ===
[[Озонска обвивка|Озонската обвивка]] се наоѓа на 10–35&nbsp;kmкм од Земјината површина со дебелина од само 3&nbsp;mm. Тој претставува “природен филтер” за заштита од штетното УВ зрачење. Озонот во [[стратосфера]]та се формира од дејство на [[ултравиолетови зраци]] (200-250&nbsp;nm) од [[Сонце]]то на молекула на обичен кислород.
 
О<sub>2</sub> + енергија = О + О -над стратосферата