Разлика помеѓу преработките на „Плејстејшн“

Одземени 3 бајти ,  пред 3 месеци
с
Правописна исправка, replaced: кој што → којшто (3) using AWB
(→‎Игри: clean up, replaced: листа на → список на using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: кој што → којшто (3) using AWB)
'''Плејстејшнот'''(на [http://јапонски јапонски]: プレイステーション,на [http://Хепбуршка Хепбуршка] латиница:Пуреисутешон,официјална скратеница ПС) е серија на [[конзоли за видеоигри]] создадена и развиена [[Сони Копјутер Ентертенмент]].Со конзоли во петтата,шестата,седмата и осмата генерација.марката за првпат беше преставена на трети Декември 1994тата година во Јапонија.Марката се состои од вкупно три домашни конзоли,медиумско средиште,служба на интернет ,ракувачки ред,две рачни конзоли и телефон,како и бројни списанија.Првата конзола во оваа низа,[[Плејстешн]],беше првата конзола за видеоигри што испорача сто милиони примероци,што се случи девет години и шест месеци по почетното лансирање.Негиовиот наследник Плејстешн 2 е најдобро продаваната конзола до денес,со продажба на преку стошеесет милиони продадени примероци се до 31ви Јануари 2011та година.Последната конзола на Сони,[[Плестејшн 3]] распродаде преку 70.2 милиони конзоли ширум светот се до 30ти Септември 2012та година.
Првата рачна играчка конзола од серијата на Плејстејшн,Плејстејшн Портабл или ПСП,распродаде вкупно 71.4 милиони примероци ширум светот се до 14ти Септември 2011та година. Нејзиниот наследник Плејстејшн Вита,лансиран во Јапонија на 17ти Декември 2011та година и во многу други големи територии во Февруари 2011та распродаде повеќе од 1.2 милиони примероци с до крајот на Февруари 2012та година.
Друг издаден хардвер од како дел од Плејстешн серијата го вклучува [[ПС-ЕКС]],дигитален [[видеорекордер]] кој штокојшто беше интегриран со Плејстејшн и Плејстејшн 2,иако со краток рок на употреба поради високата цена и никогаш не беше издаден надвор од Јапонија,исто како и телевизискиот сет Сони Бравија кој има интегрирана Плејстејшн 2.Главните серии на управувачи што сериите Плејстејшн ги користат е Дуалшокот,кој е линија на вибраициско повратена играшко помагало со продадени 28 милиони примероци до 28ми Јуни 2008ма година.
Плејстешн мрежата е служба на интернет со повеќе од 69 милиони корисници ширум светот(до 25ти Јануари,2011та година).Се состои од виртуелен интернет Пазар,Плејстешн Продавница,што овозможува купување и симнување на игри од интернет и други мултимедијални облици,претплатнички базирана служба на интернет позната под името Плејстешн Плус и служба за социјално мрежно играње наречена Плејстешн Хоум,што брои повеќе од 14 милиони корисници на во светски рамки.Плејстејшн Суит е претстоечка софтверска конструкција што на Плејстешн треба да му обезбеди на Плејстешнот користење од страна на повеќе компјутери,програм или уреди;моментално подржани се само уредите [http://Aндроид Aндроид] и [http://Плејстејшн%20Вита Плејстејшн Вита].Содржината поставена да се издаде под конструкцијата моментално се состои само од изворните игри за Плејстејшн.Денешните производи за Плејстејшн исто така користат ЕксросМедијаБар кој е добитник на наградата за графички интерфејс за корисници.Нов интерфејс заснован на екран на допир наречен ЛајвАреа се дизајнира за Плејстејшн Вита,којшто вклучува друштвено мрежни елементи во интерфејсот.Исто така Плејстејшн и првобитните Плејстејшн 3 конзоли се карактеризираат со подржување на [http://Линукс Линукс] оперативни системи,иако ова престанало.Сериите исто така се познати по бројните маркетиншки кампањи,од која во најпоследната се вклучени рекламите за "Лонг Лајв Плеј" во Обединетите Држави.Сериите исто така имаат цврст состав на стрчни сопственици поради Светскипзознатите студија на Сони Компјутер Ентертеинмент ,група од петнаесет внатрешни усовршувачи под сопственост на Сони Компјутер Ентертеинмент кои се посветени на развивање на првокласни игри за сериите.Освен тоа,сериите се одликуваат со различни буџетски повторни издавања на наслови од страна на Сони со различни имиња за секој регион;овде се вклучени Најголемите хитови,Платинум и Најдобрите подрачја на наслови.
== Историја ==
===== Почетоци =====
Плејстејшн беше идеја на [[Кен Кутараги]],директор на Сони кој само што излегол од хардверското инжињерско одделение во тоа време и подоцна наименуван како "Таткото на Плејстешн".Конзолата датира уште од 1988мата година каде што првобитно беше здружен проект помеѓу Нинтендо и Сони за да се создаде ЦД-РОМ за [[Супер Нинтендото]].Плејстешнот дебитираше на Електронското шоу на потрошувачите(ЕШП) во Јуни 1991та година кога Сони ја обелодени конзолата Супер Фамиком/СНЕС со вграден ЦД-РОМ драјвер(кој ја соедини Грин Бук технологијаа или ЦДИ).Сепак,ден по известувањето на ЕШП,Нинтендо најави раскинување на партнерството со Сони,избирајќи го Филипс но дека ке продолжи да ја користи истата технологија.Нинтендо го раскина договорот поради немање можност да се дојде до спогодба како да се подели приходот помеѓу двете фирми.Раскинот на партнерството го збесна претседателот на Сони Норио Охга,кој одговори со поставување на Кутараги како главен и одговорен во развивање на ривалскиот проект против Нинтендо.Во тоа време преговорите меѓу Нинтендо и Сони беа сè уште активни,со тоа што Нинтендо упати понуда до Сони за улога на "не-играчка".земајќи го во предвид новото партнерство со Филипс.Кутараги кој се соочуваше со зголемени критики околу неговата работа со цел влегување во индустријата за видео игри внатре во Сони,навремено ја го одби предлогот.Службено преговорите завршија во Мај 1992рата година и со цел да се одлучи судбината на проектот Сони Плејстејшн,во Јуни 1992рата година се одржа состанок помеѓу претседателот на Сони Охга,раководителот Кутараги и неколку постари членови на управниот одбор на Сони.Кутараги на состанокот на одборот му го го разоткри сопствениот систем заснован на ЦД-РОМ на кој штокојшто тој работел и кој вклучува играње видео игри со 3Д графика.Претседателот на Сони Охга најпосле реши да го врати проектот по потсетувањето од Кутараги за претрпеното понижување од Нинтендо.Меѓутоа,поради силно спротивставување на мнозинството присутно на состанокот исто така како и распространета внатрешна спротивставеност кон проектот од постарата генерација на извршните органи на Сони,Кутараги и неговиот тим мораа да бидат сменети од делокругот на Сони во Сони Мјузик,што е една целосна одделна финансиска единка во посед на Сони,за да се врати проектот и одржат односите со Филипс за развивање на проектот ММЦД(што помогна до создавањето на ДВД технологијата)
===== Создавање на Сони Компјутер Ентертеинмент =====
Во [http://Сони%20Мјузик Сони Мјузик] Кутараги работеше близу до главниот извршен уредник на Сони Мјузик,[http://Шигео%20Марујама Шигео Марујама] и [http://Акира%20Сато Акира Сато] за на 16ти Ноември 1993та да го основаат [http://Сони%20Компјутер%20Ентертеинмент%20Инк www.scei.co].(СКЕИ).Комплекс згради на СКЕИ беше неговото почетно партнерство со Сони Мјузик што му помогна на СКЕИ да привлече креативен кадар во компанијата и исто така да му потпомогне за изработување,продажба и производство на дискови,нешто што Сони Мјузик веќе го правеше со Музички Дискови.Двајцата последни клучни членови на СКЕИ беа [http://Тери%20Токунака Тери Токунака],претседателот на СКЕИ од раководството на Сони и [http://Олаф%20Олафсон Олаф Олафсон].Последниот беше главен извршен уредник и претседател на Сони Интерактив Ентертеинмент со база во Њујорк што беше матичната компанија за [http://Американскиот%20Сони%20Компјутер%20Ентертеинмент Американскиот Сони Компјутер Ентертеинмент](АСКЕ) формиран за 1994тата година.
Плејстејшн Плус е претплатнича служба на Плејстејшн Мрежата,со должна почит на стандардната ПСМ.Вклучува својство на автоматско симнување што на конзолата и дозволува автоматски да симнува продолженија за игрите софтверски надополнувања на системот.Претплатниците исто така добиваат првичен или исклучителен пристап до некои бета верзии,демоа од игри,премија за преземачка содржина (како на пример проби од целосни малопродажни игри како Инфејмос и ЛитлБигПланет) и други предмети од Плејстејшн Стор,како и бесплатна претплата на Кор.Другите преземачки предмети вклучуваат попусти во Плејстејшн Стор и бесплатни игри од Плејстејшн Мрежата,ПС Уан Класикс,Плејстејшн Минија,теми и аватари.
===== Плејстејшн Блог =====
Плејстејшн Блог е интернет блог фокусиран на играње кој штокојшто е дел од Плејстејшн Мрежата.Беше лансиран на 11ти Јуни 2007мата година и од тогаш се појави на многу интервјуа со компании на трети лица како што е Скуер Еникс.Освен тоа има и мислења од високо рангирани директори на Сони Компјутер Ентертеинмент како меѓу кои Џек Третон,претседател и главен извршен уредник на СКЕ.Под-страна на блогот со име Плејстејшн Блог Шер беше лансиран на 17ти Март 2010та година и им овозможи на читателите и корисниците на блогот да поднесат идеи до тимот на Плејстејшн за било што поврзано со Плејстејшн и да гласаат на идеате на другите поднесители.
===== Плејстејшн Ап =====
Плејстејшн Ап е апликација издадена 11 Јануари 2011та година во неколку европски земји за ИОС (верзија 4 и погоре) и за Андроид (верзија 1.6 и погоре) . На корисниците им дозволува преглед на своите трофеи,да видат кои од нивните мрежни пријатели се на интернет и да читаат најнови информации за Плејстејшн.Не се карактеризира со никаква играчка функционалност.