Едноклеточен организам: Разлика помеѓу преработките

с
Исправка на име, replaced: цитирани вести → наведени вести using AWB
с (Отстрането уредувањето на 85.30.106.87 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot)
с (Исправка на име, replaced: цитирани вести → наведени вести using AWB)
'''Едноклеточен организам''' е [[организам]] што се состои од само една [[клетка]]. Наспроти ова постојат [[Многуклеточен организам|многуклеточни организми]] кои се составени од повеќе клетки.
 
Вакви организми се [[прокариоти]]те, највеќето [[протисти]] и некои видови на [[габи]]. Иако некои од овие организми живеат во колонии, тие сепак се едноклеточни. Организмите живеат заедички, сите клетки во колонијата се исти, но секоја од нив мора самостојно да ги извршува сите животни процеси за да опстои. За разлика од ова, дури и најпростите многуклеточни организми се состојат од клетки со посебна намена кои зависат една од друга за да можат да функционираат.
 
Највеќето едноклеточни организми се микроскопски во големина и затоа се сметаат за [[микроорганизам|микроорганизми]]. Меѓутоа постојат протисти и бактерии кои се се макроскопски, т.е. видливи со голо око.<ref>[http://www.mpg.de/english/illustrationsDocumentation/documentation/pressReleases/1999/news17_99.htm Новости за печатот - Научно друштво „Макс Планк“] проверено на 21 мај 2009 {{en}}</ref>
 
;Примери:
[[Податотека:Ventricaria ventricosa.JPG|мини|Меурчеста алга]]
*[[Меурчеста алга]] (''Valonia ventricosa'') - со пречник од 1 до 4 см е меѓу најголемите едноклеточни организми.<ref name="becky">{{цитиранинаведени вести|last=Бауер |first=Беки|title=Волшебни топки во морето|url=http://www.allatsea.net/article/October_2008/Gazing_Balls_in_the_Sea|accessdate=27 август 2010|newspaper=All at Sea|date=октомври 2008}} {{en}}</ref><ref>{{цитирана книга|url=http://books.google.com/books?id=tu0sqBp8eAAC&pg=PA91|page=91|title=Coral reefs of the southern Gulf of Mexico|author=John Wesley Tunnell, Ernesto A. Chávez, Kim Withers|publisher=Texas A&M University Press|year=2007|isbn=1585446173}}</ref>
*''[[Syringammina fragilissima]]''
*''[[Thiomargarita namibiensis]]''
==Наводи==
{{наводи}}
 
 
{{биологија-никулец}}