Разлика помеѓу преработките на „Список на епизоди од „Македонски народни приказни“ (стар серијал)“

с
Јазична исправка, replaced: Актер → Глумец (3) using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Актер → Глумец (3) using AWB)
Ова е список на епизоди од серијалот „[[Македонски народни приказни]]“ снимен во периодот од 1984 до 2003 година, во продукција на [[ТВ Скопје]] ([[МРТ]]).
 
Епизодите се претставени редоследно според годината на снимање:
|Драган Велјановски
|}
Последната приказна од стариот серијал е „Чесниот кадија и сиромавиот“ снимена во 2003 година, а додека пак, „Двајцата браќа на правдина в зандана“ претставува последната снимена приказна на [[Ѓорѓи Колозов]].
 
== АктерскаГлумецска екипа и број на учество по епизоди ==
{| class="wikitable"
|'''АктерГлумец'''
 
                                     
|'''број на'''
 
'''епизоди'''
== Режисери по број на епизоди ==
{| class="wikitable"
|'''АктерГлумец'''
 
                                     
|'''број на'''
 
'''епизоди'''