Разлика помеѓу преработките на „Улрих Цвингли“

Одземен 71 бајт ,  пред 4 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Ulrich-Zwingli-1.jpg|thumb|right|thumb|Портрет на Улрих Цвингли од 1531 година насликан од [[Ханс Аспер]], Музеј на ликовната уметноста во [[Винтербур]].]]
'''Хулдрих''' ('''Улрих''') '''Цвингли''' ({{роден на|1|јануари|1484}}-{{починал на|11|октомври|1531}}) бил водач на [[Реформација|рефоемацијата]] меѓу германското население во [[Швајцарија]].Тој заедно со [[Жан Калвин]] којшто го ширел движењето меѓу француското население е од големо значење за отфрлање на влијанието на [[Католичка црква|католичката црква]] во Швајцарија.Улрих Цвингли е роден во време на пораст на [[патриотизам|патриотизмот]] во Швајцарија.Тој студирал на [[универзитет|универзитетите]]ите во [[Виена]] и [[Базел]], во одделот за [[хуманизам]].Со продолжувањето на студиите тоој истовремено бил и свештеник(пастор) во [[Гларус]],а потоа и во [[Ајнзиделн]] при што бил под големо влијание на [[Десидериус Еразмус]].
 
Во [[1519]] Цвингли станал свештеник(пастор) во [[Гросминстер]] во [[Цирих]] каде што започнал да размислува за реформи во црквата и нејзиното влијание.Тој во [[1522]] година за прв патпрвпат јавно ја обвинил католичката црква и тоа за време на 40 дневната годишна литургија([[Лент]]).Во своите обвиненија тој го потенцира постоењето на [[корупција]] во црковната [[хиерархија]],религиозните бракови,како и култот кон [[магија|магии]] за време на одржувањето на [[богослужбите]].Во [[1525]] тој вовел [[комунални литургии]] со цел да го прекине одржувањето на масовбните литургии на католичката црква.Меѓутоа тој не се согласувал со сите [[реформаторски крила]],па тој имал судири со [[Анабаптист|Анабаптистите]]ите.
 
Неговото реформаторско учење се проширило речиси низ цела Швајцарија,а особено во кантоните каде што живеело германското население,меѓутоа сепак во некои кантони населението останало да биде наклонето кон [[Католицизмот]].Тој формирал [[алијанса]] со којашто се настојувало да се одвои влијанието на црквата од она на управата на [[конфедерација|КонфедерацијатаКонфедерација]]та Швајцарија.Идеите на Цвингли биле внимателно следени и од [[Мартин Лутер]] и останатите реформатори,па тие се сретнале во Дворецот Марбург кадешто сепак не постигнале согласност за обединување на христијаните.
 
Во [[1531]] година алијансата на Улрих Цвингли подготвила штрајк со глад против католичката црква,меѓутоа обидот бил без успех бидејќи движењето не било доволно подготвено во Цирих.Улрих Цвингли бил убиен на возраст од 47 години.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Швајцарци]]
[[Категорија:Протестантска реформација]]