Вилхелм II (Германија): Разлика помеѓу преработките

с
Додадена категорија using AWB
Нема опис на уредувањето
с (Додадена категорија using AWB)
}}
 
'''Вилхелм II''' ([[герм.]] ''Wilhelm II'', [[27 јануари]] [[1859]] - [[4 јуни]] [[1941]]) бил последниот [[кајзер|цар]] (''Kaiser'') на [[Германско царство|Германија]] и последен [[крал на Прусија]]. Владеел од [[1888]] до [[1918]] година.
 
== Биографија ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Хоенцолерни]]
[[Категорија:Германци од Првата светска војна]]
[[Категорија:Кралеви на Прусија]]
[[Категорија:Добитници на прускиот Орден за заслуги (воен)]]
[[Категорија:Луѓе од Берлин]]