Житомирска Област: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
→‎Историја: Јазична исправка, replaced: Руската империја → Руската Империја using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазична исправка, replaced: Руска империја → Руска Империја using AWB)
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: Руската империја → Руската Империја using AWB)
== Историја ==
 
* До [[1795]] - [[1918]], е дел на [[Волинска губернија|Волинската губернија]] во [[Руска Империја|Руската империјаИмперија]].
* Украинска Народна Република 1918—1921.
* Од [[1921]], дел од [[СССР]] под името „Житомирска област“.