Разлика помеѓу преработките на „Ченгду“

Одземени 60 бајти ,  пред 4 месеци
с
Јазична исправка, replaced: -та година → година using AWB
(Бришење на "Chengdu_Skyline.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Didym поради)
с (Јазична исправка, replaced: -та година → година using AWB)
|footnotes =
}}
'''Ченгду''' ({{lang-zh|成都}}, {{пинјин|Chéngdū}}) е главен град на покраината [[Сечуан]], [[НР Кина]]. Ченгду е познат како градот на хибискусот и се наоѓа во областа наречена земјата на рајот или земјата на изобилието поради плодната почва ([[кинески]] tianfuzhiguo 天府之国).<ref>http://www.visitourchina.com/guide/chengdu.htm</ref> Се вбројува и во еден од десетте најдобри градови за живеење во Кина.<ref>http://www.chinadaily.com.cn/english/doc/2006-01/03/content_508828.htm</ref>
 
== Географија и клима==
 
Ченгду се наоѓа во Југозападна Кина блиску [[Тибетска Висорамнина|Тибетската Висорамнина]]. Тој е еден од поголемите градови во Кина со површина од 12390 км². Во должина од исток кон запад е 192 километри, ширина југ-север 166 километри. Со брзиот развој на градот тој ги припојува и околните мали градчиња од 2000-та година.<ref name="chengdu.gov.cn">http://www.chengdu.gov.cn/echengdu/overview/natural_Geographic_Situation.jsp</ref>
 
Има [[суптропска клима|суптропска]] [[монсун]]ска клима карактеристична по рана пролет, топло лето, свежа есен и не многу студени зими. Монсунскиот влажен период започнува во април и завршува во октомври. Карактеристична е слабата циркулација на ветер, згора на тоа и блискоста до Тибетското Плато од каде доаѓа слив на густи облаци носи на Ченгду најмалку 1412 сончеви часови годишно што го прави Ченгду познат по сребреното (облачно) небо.<ref>http://www. name="chengdu.gov.cn"/echengdu/overview/natural_Geographic_Situation.jsp</ref><ref>http://www.chinahighlights.com/chengdu/weather.htm</ref>
 
== Култура ==
== Економија ==
 
Ченгду е еден од поразвиените градови во Кина. Ченгду се вбројува во југозападнокинескиот економски триаголник, другите два града се Чонгчинг и Ши`ан. <ref>http://www.thechinaperspective.com/topics/city/chengdu</ref> Од општината на град Ченгду известуваат дека минатата година БДП на градот надраснал 15 %.<ref>http://www.chengdu.gov.cn/echengdu/news/content.jsp?ID=591479</ref> Потребата за работна рака може да се задоволува со планираното зголемување на населението кое до 2020 година треба да изнесува барем 20 милиони луѓе. <ref name="gochengdu.cn">http://www.gochengdu.cn/investing/chengdu-economic-overview</ref> Ченгду е еден од најбрзо растечките градови во светот. Во подем е изградбата на објекти, инфраструктура во градот и надворешна врска со други држави во светот како и секако приморскиот дел на Кина. Впечатлив е напливот на страски фирми за висока технологија како DELL, CISCO и други. <ref>http://archive.is/20130123070217/http://www.forbes.com/2010/10/07/cities-china-chicago-opinions-columnists-joel-kotkin.html</ref> Директните странски инвестиции достигнуваат 2 милијарди евра, и се во континуиран пораст од 28,5% годишно.<ref>www. name="gochengdu.cn"/investing/chengdu-economic-overview</ref>
 
== Туристички места во Ченгду ==
 
Местото за кое туристите доаѓаат од секаде од светот е секако центарот за истражување на репродукцијата на пандите. Поточно тоа се два центри, едниот на 10-тина километри од центарот на градот а вториот на час и половина пат од центарот на градот. <ref>http://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g297463-d1312394-Reviews-Chengdu_Research_Base_Of_Giant_Panda_Breeding-Chengdu_Sichuan.html</ref> Кривото сокаче Куанџај се наоѓа во центарот на градот. <ref>http://www.tripadvisor.com/Attractions-g297463-Activities-Chengdu_Sichuan.html</ref> И потекнува од времето на Чинг династија. Друга атракција е палатата Чингјанг, која е најстарата и најголемата палата во Ченгду. <ref>http://www.chengdu.gov.cn/echengdu/tourism/landscape_detail/qyg.jsp</ref> Колибата на Дуфу е резиденцијата на Дуфу, кој е еден истакнат кинески поет од времето н Танг династијата. Се наоѓа во бамбусова шума, прилагодена патеки, мостови и мали плоштади. <ref>http://www.chengdu.gov.cn/echengdu/tourism/landscape_detail/dfct.jsp</ref> Народниот Парк (кинески 人民公园) е едно интересно место во Ченгду каде може да погледате разни претстави на отворено, разноврсен профил на луѓе, да уживате во чајџилниците покрај езерцата со лотуси. Тибетскиот Кварт е една приказна со една тотално различна култура, која е втаена во различна облека на луѓето, различен јазик, музика, мирис на путер оф јак и инсент стапчиња. Чунгши Шопинг улицата привлекува над милион посетители за време на викендот. <ref>http://www.chengduliving.com/top-10-free-places-in-chengdu/</ref>
 
== Ченгду, домот на пандите ==
 
Во центарот за истражување на репродукцијата на пандите живеат над 83 панди <ref>http://www.panda.org.cn/english/us/1.htm</ref>, ист ваков центар постои и во Ја`ан блиску Ченгду каде има поголем број на панди. Првично нивното седалиште било во Уолонг, но по катастрофалниот земјотрес преместени се во центрите во Ченгду и Ја`ан. <ref>http://www.pandasinternational.org/about.html</ref>
 
== Наводи ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Ченгду| ]]
[[Категорија:Градови во Сечуан]]