Запад: Разлика помеѓу преработките

Додадени 397 бајти ,  пред 2 години
[проверена преработка][проверена преработка]
* „[[Чекори по западната страна (роман)|Чекори по западната страна]]“ - [[роман]] на американскиот писател [[Нелсон Олгрин]].<ref>„Белешка за авторот и делото“, во: Џон Фанте, ''Прашај ја правта''. Скопје: Темплум, 2008, стр. 247-249.</ref>
* „[[Чекори по западната страна (филм од 1962)|Чекори по западната страна]]“ - американски [[филм]] од 1962 година.<ref>„Белешка за авторот и делото“, во: Џон Фанте, ''Прашај ја правта''. Скопје: Темплум, 2008, стр. 247-249.</ref>
* „Оди на запад (тркала кои се вртат лудо)“ (''Go West (Crazy Spinning Circles)'') - песна на британската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Калт]]“ (''The Cult'') од 1984 година.<ref>[https://www.discogs.com/The-Cult-Dreamtime/master/584 Discogs, The Cult ‎– Dreamtime (пристапено на 17.5.2020)]</ref>
* „Север, југ, исток и запад“ (''North, South, East and West'') - песна на австралиската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Чрч]]“ (''The Church'') од 1988 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=kcouA8yXYPM YouTube, The Church - Starfish (Full Album) 1988 - 480P.mp4 (пристапено на 15.10.2017)]</ref>