Социјалистичка Република Словенија: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Официјален јазик → Службен јазик using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
(File renamed. (GlobalReplace v0.6.5))
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Официјален јазик → Службен јазик using AWB)
}}
 
'''Социјалистичка Република Словенија''' било официјално име на [[Словенија]] во склоп на [[СФРЈ]] и била рамноправна членка на федерацијата. Главен град на републиката била [[Љубљана]] а воедно и најголем град. ОфицијаленСлужбен јазик бил [[словенечки јазик]]. од 1990 СР Словенија стана независна република со новото име Република [[Словенија]].
 
{{Никулец од областа на историјата}}