Разлика помеѓу преработките на „NGC 1016“

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB
с (clean up, replaced: дијаметар со ширина од → пречник од using AWB)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
|алтернативни ознаки=UGC 2128, MCG 0-7-67, CGCG 388-76
}}
'''NGC 1016''' е [[елиптична галаксија]] во соѕвездието [[Кит (соѕвездие)|Кит]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1016 се споменува и како UGC 2128, MCG 0-7-67, CGCG 388-76.