Геолошки топографски институт на САД: Разлика помеѓу преработките

с
Стилска исправка, replaced: Лујзијана → Луизијана (2) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
(Замена на Image:US-GeologicalSurvey-Seal.svg со Image:Seal_of_the_United_States_Geological_Survey.svg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: Criterion 4 (harmonizing nam)
с (Стилска исправка, replaced: Лујзијана → Луизијана (2) using AWB)
 
==Историја==
Институтот е основан како одговор на извештај од [[Национална академија на науките на САД|Националната академија на науките]] со законски акт на [[Конгрес на САД|Конгресот]], донесен на 3 март 1879. Новооснованата установа била задолжена со „класификација на државното земјиште и испитување на геолошкиот состав, минералните ресурси и производите во општествена сопственост.“ Главен двигател на задачата била неопходноста од попишување на огромните површини стекнати со [[купување на ЛујзијанаЛуизијана|купувањето на ЛујзијанаЛуизијана]] во 1803 и [[Американско-мексиканска војна|Американско-мексиканската војна]] во 1848.
 
При неговото основање, првиот директор на институтот, Кларенс Кинг, го составил со обединување на различни неповрзани регионални геодетски служби По кратко време на директорското место го наследил Џон Весли Пауел.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Сојузни служби на САД]]
[[Категорија:Геолошки организации]]