Милан Арсов: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Животопис: clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Османлиската империја → Османлиското Царство using AWB)
с (→‎Животопис: clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
'''Милан Арсов''' е македонски револуционер - [[анархист]], член на [[Гемиџиите]] и еден од [[Солунски атентати|солунските атентатори]].
 
==Животопис==
==Биографија==
 
Милан Арсов е роден во [[Ораовец]], тогаш во рамките на [[Османлиското Царство]]. Учел во [[Солунска машка гимназија „Св. Кирил и Методиј“|Солунската машка гимназија „Св. Кирил и Методиј“]] <ref>[http://www.promacedonia.org/ps/ps_18.html списание "L'Illustration", от 27.V.1903 г., цитирано по Павел Шатев, „В Македония под робство“]</ref> и Битолската машка егзархиска гимназија но не ги завршил <ref>Македонска енциклопедија, МАНУ, Скопје, 2009, стр. 85.</ref>.