Разлика помеѓу преработките на „Папа Корнелиј“

Одземен 11 бајт ,  пред 4 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: римскиот император → римскиот цар using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: римскиот император → римскиот цар using AWB)
'''Папа свети Корнелиј''' бил [[папа]] во периодот од 6 март или 13 март [[251]] до јуни [[253]] година.
 
Тој бил избран за [[папа]] на 6 март или на 13 март [[251]], за време на прогонувањето на римскиот императорцар Дециј. На неговото избирање се спротиставил Новацијан, кој тврдел дека епископите немале право да даваат одлуки за смртни гревови како убиство, прељуба и апостезија, туку можат да бидат докажани само преку судот; Папа Корнелиус од друга страна пак го тврдил токму спротивното. Со помош на свети Киприан, тој бил избран за нов [[папа]]. [[Новациан]] избегал од [[Рим]], но неговите следбеници создале еден вид на секта позната како новацианисти.
 
Овој светец се чествува на 16 [[септември]].
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{DEFAULTSORT:Корнелиј}}
[[Категорија:Починати во 253 година]]