Разлика помеѓу преработките на „Фазани“

Одземени 14 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: фамилија (биологија)|фамилија → семејство (биологија)|семејство using AWB
(дополнување)
с (Јазична исправка, replaced: фамилија (биологија)|фамилија → семејство (биологија)|семејство using AWB)
}}
 
'''Фазаните''' ({{науч|Phasianidae}}) се [[фамилијасемејство (биологија)|фамилијасемејство]] на [[птици]] каде спаѓаат [[фазан]]ите, [[еребица|еребиците]], [[бисерка|бисерките]], [[кокошка|кокошките]], [[потполошка|потполошките]] и [[паун]]ите. Поради нејзината големина, фамилијата напати се раздвојува на две потфамилии: фазани (''Phasianinae''), и еребици (''Perdicinae''). Некои стручњаци во фамилијата вклучуваат и птици од други фамилии. Така, [[Американски сојуз на орнитолози|Американскиот сојуз на орнитолози]] ги вбројува [[тетреби]]те (''Tetraonidae''), [[бисерки]]те (''Numididae'') и [[мисирка|мисирките]] (''Meleagrididae'') како потфамилии на фазаните.
 
==Систематика и еволуција==
Фазаните и еребиците имаат разновидна исхрана: некои имаат чисто растителна исхрана (семки, листови, плодови, кртоли и корења), а некои се хранат со мали животинки како инсекти, ларви, па дури и гуштерчиња. Највеќето видови се построго поделени на месојадни и тревопасни, со тоа што пилињата кај сите видови јадат инсекти.
 
Покрај разликите во исхраната, членовите на фамилијата се разликуваат и по начинот на [[парење]]. Доста видови не се [[моногамија|моногамни]], што е необично за птиците во целина. [[Птичје гнездо|Гнездата]] ги градат на земја. Само [[трагопан]]ите се гнездат повисоко, во [[пенушка|пенушки]] и грмушки. По облик, гнездата се движат од растителни купови до мали вдлабнатини во земјата. Обично снесуваат 7-12 [[јајца]], но можат да снесат дури и 18. Просечниот број на снесени јајца е помал кај тропските видови. Јајцата ги [[квачење|квачи]] само женката, во период од 14–30 дена, зависно од видот.<ref>McGowan, P.J.K. (1994) Family Phasianidae (Pheasants and Partridges) P.p.&nbsp;434-479 ''in'' del Hoyo, J.; Elliot, A. & Sargatal, J. (editors). (1994). ''[[:en:Handbook of the Birds of the World|Handbook of the Birds of the World]]. Volume 2: New World Vultures to Guineafowl''. Lynx Edicions. <small>ISBN 84-87334-15-6 </small></ref>
 
==Фазаните како тема во уметноста и во популарната култура==
* [http://ibc.lynxeds.com/family/pheasants-partridges-phasianidae Видеоснимки од фазани] — „Интернет-збирка на птици“
* {{dmoz|Science/Biology/Flora_and_Fauna/Animalia/Chordata/Aves/Galliformes/Phasianidae/|Фазани}}
 
 
 
{{рв|Phasianidae}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Фазани| ]]