Разлика помеѓу преработките на „Ал-Каеда“

Додадени 8 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎Џихад во Авганистан: Јазична исправка, replaced: бизнисмени → стопанственици using AWB
(→‎Американски операции: clean up, replaced: листа на → список на using AWB)
с (→‎Џихад во Авганистан: Јазична исправка, replaced: бизнисмени → стопанственици using AWB)
|publisher=[[GlobalSecurity.org]]
|date=11 јануари 2006
|archiveurl= http://web.archive.org/web/20070214205625/http://www.globalsecurity.org/security/profiles/maktab_al-khidamat.htm| archivedate= 14 февруари 2007}}</ref>, чии средства доаѓале од индивидуални муслимани-особено од независни саудиски бизнисменистопанственици и дел од 600-те милиони долари годишно донирани за џихадот од страна на владата на [[Саудиска Арабија]].
 
[[Мактаб ал Кидамат]] (МАК), или „''Канцеларијата за услуги''“, муслиманска организација формирана за собирање и проток на средства и за регрутирање на муџахедини за војната против [[Советскиот Сојуз]] во [[Авганистан]], била основана во [[1984]] година во [[Пешавар]], [[Пакистан]] од страна на Бин Ладен и [[Абдула Јусуф Азам]], палестински исламски научник и член на [[Муслиманско братство]]. МАК отварале „[[Безбедни куќи (Ал-Каеда)|безбедни куќи]]“ во [[Пешавар]], блиску до авганистанската граница и собирале материјали за конструкцијата на паравоени кампови за обука за да ги подготват странските регрути за авганистанскиот воен фронт. Бин Ладен станал „главен финансиер“ на муџахедините, трошејќи ги неговите пари и користејќи ги неговите врски со „Саудиската кралска фамилија и нафтените магнати од Заливот“ за да го подобри мислењето на јавноста за војната и да собере повеќе средства<ref>{{Harvnb|Gunaratna|2002|p=19}}. Quotes taken from {{Harvnb|Riedel|2008|p=42}} and {{Harvnb|Wright|2006|p=103}}.</ref>.