Хасан Приштина: Разлика помеѓу преработките

Одземени 14 бајти ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: Отоманска империја → Отоманско Царство using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
(Замена на Image:Hasan_Pristina.jpg со Image:Hasan_Prishtina_(portrait).jpg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: Criterion 3 (obvious error) · Fixed spelling of last na)
с (Јазична исправка, replaced: Отоманска империја → Отоманско Царство using AWB)
| опис = албански револуционер и политичар
| роден-дата = {{роден на|||1873}}
| роден-место = {{роден во|Вучитрн|ОтоманскаОтоманско империјаЦарство}}
| починал-дата = {{починал на|13|август|1933}}
| починал-место = {{починал во|Солун|Грција}}
Откако на крајот на 1924 година Ахмет Зогу ја презема повторно власта во Албанија со помош на Југославија, Хасан бег е принуден да ја напушти Албанија засекогаш. Тој си купува куќа во [[Солун]], каде што живее.
 
На [[14 април]] [[1933]] година [[Иван Михајлов]], [[Анте Павелиќ]] и Хасан бег Приштина изработуваат проект за сојуз меѓу [[ВМРО (Автономистичка)|ВМРО]], [[усташи|усташите]]те и [[Косовски комитет|Косовскиот комитет]] за борба против Југославија.<ref>[http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=4676183AE3EC144C81A46D2004CF64E8 Љубомир Костовски „Хасан Приштина: од иницијатор за балкански ослободителни сојузи до политичар во лошо друштво“], „Глобус, 16.10.2012.</ref><ref>[http://utrinski.mk/?ItemID=7E3695D74AD19747AE63266F928D98EA Виктор Цветаноски, „Албанците - нивното минато, потеклото и обичаите (20)“], „Утрински весник“, 13.12.2009.</ref>
 
Набрзо потоа, на 13 август 1933 година е убиен од Албанецот Ибрахим Чело. Не се знае со сигурност дали се работи за [[крвна одмазда]] или за убиство по наредба на Ахмед Зогу. Погребан е во [[Кукс]].
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Луѓе од Вучитрн]]
[[Категорија:Албански политичари]]