Разлика помеѓу преработките на „Нахија“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Отоманската Империја → Отоманското Царство using AWB
(изменета категоризација)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Отоманската Империја → Отоманското Царство using AWB)
 
'''Нахија'''<ref>{{Наведена книга |last1=Велковска |first1=Снежана |last2=Конески |first2=Кирил |editor1-first= Институт за македонски јазик„Крсте Мисирков“ |title= Толковен речник на македонскиот јазик |volume= IV |year=2006 |location=Скопје |language= |isbn=978-9989-640-70-4 |page= 311}}</ref> ([[арапски]]: ناحية, [[турски]]: nahiye) — најмала територијална единица во [[ОтоманскатаОтоманското ИмперијаЦарство]], нешто како денешните [[општина|општини]]. Нахија до ден денес постои како административно-управна единица во [[Сирија]], [[Јордан]], [[Египет]] и [[Ирак]], а порано постоела и во [[Кралство Црна Гора|Кралството Црна Гора]].
 
Една [[каза]] обично била поделена на повеќе '''нахии''', чиј управител се нарекувал [[мудир]]. Вообичаено, секоја каза имала по десетици села, групирани околу една поголема [[населба]] или [[град]]. Неколку нахии сочинуваат кадилук или [[минтака|минтак]].