Разлика помеѓу преработките на „Век“

Нема измена во големината ,  пред 5 месеци
с
Правописна исправка, replaced: Грегоријанскиот календар → грегоријанскиот календар (2) using AWB
(→‎Поврзано: clean up, replaced: Листа на → Список на using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: Грегоријанскиот календар → грегоријанскиот календар (2) using AWB)
'''Век''' или '''столетие''' е временски период од [[сто]] последователни [[година|години]]. Во највеќето јазици, како во македонскиот, вековите се именуваат со [[реден број|редни броеви]], како на пр. „[[9 век|деветти век н.е.]]“. Во Европа исклучок се [[Скандинавија|скандинавските]] јазици, кои вековите ги изразуваат во стотини (на пр. „1900-тите“).
 
== Почеток и крај во Грегоријанскиотгрегоријанскиот календар ==
Според [[грегоријански календар|грегоријанскиот календар]], [[1 век|I век]] н.е. започнал на 1 јануари, 1 г. и завршил на 31 декември, 100. [[2 век|II век]] започнал во [[101]] г., [[3 век|III век]] во [[201]] г. и тн. Формулата гласи дека ''n''-тиот век започнува во ''100×n - 99'' година.
 
==== I век п.н.е. и н.е. ====
Не постои „нулти век“ помеѓу [[1 век п.н.е.|I век п.н.е.]] и [[1 век|I век н.е.]]. Затоа не постои ни 0 година н.е.<ref>
Два други система кои немаат верска ориентација се [[Астрономско броење на годините|астрономскиот систем]] и стандардот [[ISO 8601]], и користат [[нулта година]]. 1 година п.н.е. е 0 г. во астроносмкиот систем, и 0000 г. во ISO 8601. Денес ISO 8601 датирањето бара употреба на Грегоријанскиотгрегоријанскиот календар за сите години, за разлика од астрономскиот систем и датирањето според [[наша ера]], кои дозволуваат употреба на Јулијанснкиот календар за годините пред 1582 CE.
</ref>. јулујанскиот календар „прескокнува“ од 1 п.н.е. на 1 н.е. Првиот век п.н.е. го опфаќа периодот од [[100 п.н.е.]] до [[1 п.н.е.]]. Другите векови пред нашата ера ја следат истата шема.