Разлика помеѓу преработките на „Стајколас (Горно Дивјаци)“

с
→‎top: Исправка на единиците, replaced:  km → &nbspкм using AWB
с (→‎top: Стилско-јазична исправка, replaced: Локалитетот претставува → Претставува using AWB)
с (→‎top: Исправка на единиците, replaced:  km → &nbspкм using AWB)
|период2=
}}
'''Стајколас''' или '''Црковно Коријче''' или '''Долно Млаче''' — [[археолошко наоѓалиште]] во [[Крушевско]]то село [[Горно Дивјаци]]. Претставува [[средновековна]] [[некропола]]. Се наоѓа на 3 до 5&nbsp;kmnbspкм северно од селото, каде мештаните откриле повеќе гробови со камени конструкции. Неколку гроба се гледаат и во пресекот на патот. Наоди не се откриени.<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]] (1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9</ref>
 
== Поврзано ==