Разлика помеѓу преработките на „Селим III“

Одземени 7 бајти ,  пред 10 месеци
с
Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство (2) using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство (2) using AWB)
|image_portrait=III. Selim.jpg
|image_tugra=Tughra of Selim III.JPG
|Military=Стагнација на ОтоманскатаОтоманското империјаЦарство
|title=[[Список на османлиски султани|Отомански султан]]|title2=[[Калиф]]
|before=[[Абдул Хамид I]]
}}
 
'''Селим III''' ([[османлиски јазик|турски]]: سليم ''ثالث Selīm-i sālis''; {{роден на|24|декември|1761}}, {{роден во|Цариград}} - {{починал на|29|јули|1808}}, {{починал во|Цариград}}<ref>{{Cite EB1911|title=Constantinople|short=x}}</ref><ref>[http://concise.britannica.com/ebc/article-9368294/Istanbul Britannica, Istanbul]:''When the Republic of Turkey was founded in 1923, the capital was moved to Ankara, and Constantinople was officially renamed Istanbul in 1930.''</ref>) — дваесет и осми [[султан]] на [[Отоманска империја|ОтоманскатаОтоманското империјаЦарство]] во периодот од [[7 април]] [[1789]] до [[29 мај]] [[1807]]. Селим III бил реформаторски султан но јаничарите организирале бунт против неговите реформи и бил затворен по кое неговиот роднина [[Мустафа IV]] станал новиот султан. Во затворот Селим бил убиен по заповед на новиот султан.
 
== Владеење==
 
Селим III бил син на султан [[Мустафа III]] и [[Михришах султан]]. Неговата мајка која потекнувала од Грузија направила реформи во државните училишта и воспоставила неколку дипломатски односи. Неговиот татко исто така вовел неколку реформи. Така Селим испратил неколку свои поданици во западните земји за да го преземат искуството од Европа.
 
Селим своето образование го стекнал во палатата. Мустафа целиот свој живот го гледал како свој наследник, но неговиот чичко [[Абдул Хамид I]] се качил на престолот. По стапувањето на тронот на неговиот чичко, новиот султан се загрижил дека Селим ставил голем акцент врз неговото [[образование]].
 
Кога станал султан, Селим бил многу посветен на литературата и калиграфијата а голем дел од неговите дела биле ставени во џамиите. Тој зборувал арапски и персиски јазик.
 
Селим сакал да направи голема реформа на неговата империја<ref>The information portal regarding the history, military, culture and arts of the Ottoman Empire, www.theottomans.org</ref>. Народот во негово време се надевале дека младиот султан ќе го вратил победничкиот дух на империјата. Тој развил планови за модернизација на војската, но по двете војни со Австрија и Русија тоа морал да го одложи. По војните кога Селим започнал со напорите за модернизација на јаничарскиот корпус тој си создал силна опозиција. Во негово време биле изградени неколку фабрики за производство на муниција како и училиште за техничка обука на служителите. Исто така во негово време се случила и француската инвазија на Египет на чело со [[Наполеон Бонапарт]].
 
На меѓународната сцена Селим воспоставил дипломатски односи со Велика Британија, Франција, Прусија и Австрија. Во сојуз со Русија и Велика Британија Османлиите започнале конфликт против Франција во Египет, а во 1802 година започнале востанија на Балканскиот полуостров.
 
На 29 мај 1807 година го напуштил престолот а починал по два месеци кога бил убиен од страна на новиот султан. Бил погребан во [[џамија Лалели]].
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Отомански султани од 18 век]]
[[Категорија:Отомански Турци]]