Разлика помеѓу преработките на „Јосиф Даскалов“

Одземен 1 бајт ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB
(Одбиена последната промена (од Makedon4eto BG) и ја поврати преработката 3737318 на Bjankuloski06)
с (Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB)
 
== Биографија ==
Даскалов е роден во [[1868]] година во [[Кратово]], тогаш во [[ОтоманскатаОтоманското империјаЦарство]]. Завршил IV класа во педагошкото училиште во Ќустендил и станал учител, како и неговиот татко учителот Димитри. Предавал во Скопје, Кратово и на други места. Во 1894 година станал член на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]], бил заколнат од [[Гоце Делчев]] и бил главен организатор на комитетите во Кратовско.
 
Во 1897 година започнала т.н [[Виничка афера]] во текот на која Јосиф бил уапсен и тешко мачен, за да ги открие своите соучесници. На 26 декември, Јосиф успеал да издејствува излегување на занданата под придружба, под изговор дека ќе им ја предаде архивата на локалниот комитет, и се фрлил од Радиниот мост, но преживеал <ref>Шатев, Павел, „В Македония под робство“, Изд. на Отеч. фронт, София, 1983 г., стр. 58-59.</ref>. [[Христо Силјанов]] истакнува:
* [https://www.youtube.com/watch?v=BstYWjyA0JY Песна за Јосиф Даскалов]
* [http://www.aberdzija.com/kultura/tvrdokorni-prvata-epizoda-za-josif-daskalov-video-cela-epizoda.html Епизода за Јосиф Даскалов на „Тврдокорни“]
 
{{Дејци на МРО}}
 
[[Категорија:Дејци на ВМОРО]]
[[Категорија:Луѓе од Кратово]]
[[Категорија:Македонски војводи]]
{{Дејци на МРО}}