Разлика помеѓу преработките на „Anthrax“

Одземен 1 бајт ,  пред 8 месеци
с
Јазична исправка, replaced: Њу Јорк → Њујорк (2) using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Јазична исправка, replaced: Њу Јорк → Њујорк (2) using AWB)
| background = group_or_band
| genre = [[Треш метал]], [[спид метал]], [[грув метал]], [[алтернативен метал]]
| origin = [[Њујорк (град)|Њу ЈоркЊујорк]], [[Соединети Американски Држави|САД]]
| years_active = 1981–денес
| label = [[Мегафорс Рекордс|Мегафорс]], [[Нуклеар Бласт]], [[Ајланд Рекордс|Ајланд]], [[Електра Рекордс|Електра]], [[Санктуари Рекордс|Санктуари]]
| past_members =
}}
'''Anthrax''' (се чита: ''Антракс'') е [[треш метал]] бенд од [[Њујорк (град)|Њу ЈоркЊујорк]], [[Соединети Американски Држави|САД]]. Формирани се во 1981 година по иницијатива на гитаристите [[Скот Јан]] и Дени Лилкер, а оттогаш имаат издадено десет студиски албуми и преку 20 синглови. Биле едни од најпопуларните [[треш метал]] групи од доцните 80-ти, а често се вбројуваат во ''Големата четворка'' на треш сцената, во друштво на [[Metallica|Металика]], [[Megadeth|Мегадет]] и [[Slayer|Слеер]].<ref>{{cite web|last=Lee|first=Cosmo|title=Get Thrashed: The Story of Thrash Metal|url=http://www.stylusmagazine.com/articles/movie_review/get-thrashed-the-story-of-thrash-metal.htm|work=Stylus|date=May 7, 2007|accessdate=December 16, 2008| archiveurl= http://web.archive.org/web/20081225230004/http://www.stylusmagazine.com/articles/movie_review/get-thrashed-the-story-of-thrash-metal.htm| archivedate= December 25, 2008 <!--DASHBot-->| deadurl= no}}</ref> Официјалните податоци говорат дека во САД имаат продадено 3 милиони примероци од своите студиски изданија, додека во светот таа бројка е 15 милиони.<ref>{{cite web|url=http://www.blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=18722 |title=Updated: Top-Selling Hard Rock Artists According To Nielsen Soundscan |publisher=Blabbermouth.Net |date= |accessdate=2013-03-20}}</ref><ref>{{cite web|last=Reardon |first=John |url=http://www.hodinkee.com/interview-meet-dan-spitz-anthrax-guitarist-turned-master-watchmaker |title=Interview: Meet Dan Spitz, Anthrax Guitarist Turned Master Watchmaker — HODINKEE - Wristwatch News, Reviews, & Original Stories |publisher=Hodinkee.com |date=2009-10-29 |accessdate=2013-02-21}}</ref>
 
Од првата постава на бендот останале само членовите [[Скот Јан]], [[Чарли Бенанте]] и [[Френк Бело]], кои воедно се појавуваат на секој студиски албум. Низ годините бендот имал двајца пејачи, и тоа Џои Беладона и Џони Буш. Од поранешните членови, значаен е придонесот на гитаристот Ден Спиц, кој учествувал во снимањето на шест албуми на Антракс. Последниот албум на составот е ''Worship Music'', кој бил издаден во 2011 година.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Anthrax|*]]
[[Категорија:Треш метал музички групи]]