Печ: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
Правописна исправка, replaced: југо-западниот → југозападниот using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Правописна исправка, replaced: југо-западниот → југозападниот using AWB)
}}
 
'''Печ''' (на [[Унгарски јазик|унгарски]]: ''Pécs'') е петти по ред најголем град во [[Унгарија]], сместен на падините на планината [[Мечек]] во југо-западниотјугозападниот дел на земјата, во близина на границата со [[Хрватска]]. Тој е административен и економски центар на [[Окрузи на Унгарија|округот]] [[Барања]]. Во Печ исто така се наоѓа и седиштетото Римокатоличката епархија Печ.
 
Градот '''Сопиане''' (''Sopianae'') бил подигнат од страна на [[Римско царство|Римјаните]] кон почетокот на [[2 век]], на област која била населена со [[Келти|келтски]] и [[Долна Панонија|панонски]] племиња. Во 4 век станал главен град на провинцијата Валерија, како и значаен [[Христијанство|христијански]] центар. Раниот христијански комлекс кој се наоѓа во градот е од тој период и денеска тој се наоѓа на списокот на светско наследство на [[УНЕСКО]] од [[декември]] [[2002]].<ref>[http://www.pecs.hu/index.php?foid=1&oldal=koszonto A világörökség része]</ref>
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Градови во Унгарија]]
[[Категорија:Европски престолнини на културата]]