Разлика помеѓу преработките на „Купа (река)“

Одземени 57 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с (→‎top: clean up, replaced: language=Slovenian → language=sl using AWB)
}}
 
'''Купа''' — десна притока на [[Сава]] која оформува природна граница помеѓу северозападна [[Хрватска]] и југоисточна [[Словенија]]. Реката е долга 297 километри,<ref name="ISRBC">{{cite book |url=http://www.savacommission.org/dms/docs/dokumenti/documents_publications/publications/other_publications/sava_river_basin_analysis_report_high_res.pdf |title=Sava River Basis Analysis Report |date=September 2009 |chapter=Main Hydrographic Features in the Sava River Basin |publisher=International Sava River Basin Commission |place=Zagreb |page=13}}</ref> од кои 118 се на границата помеѓу двете земји, а останатите 179 се наоѓаат во Хрватска.<ref>{{cite book |url=http://www.arso.gov.si/vode/publikacije%20in%20poro%C4%8Dila/bilanca6190_2_BESEDILO.pdf |title=Površinski vodotoki in vodna bilanca Slovenije |languagelast=sl, English|trans_title=Surface Streams and Water Balance of Slovenia Kolbezen|first=Marko |lastlast2=Kolbezen Pristov|first2=Janko |last2=Pristov |year=1998 |isbn=961-6024-04-3 |publisher=Hidrometeorološki inštitut RS [Hydrometeorological Institute of the Republic of Slovenia] |year=1998|isbn=961-6024-04-3|location=|page=8|pages=|language=sl, en}}</ref>
 
Купа извира во Хрватска од планинскиот регион [[Горски Котар]], кој е сместен североисточно од [[Риека]], во областа на [[националниот парк Рисњак]]. Тече неколку километри на исток, каде се од левата страна ја прима реката [[Чабранка]], а потоа ја достига словенечката граница. Потоа тече помеѓу регионот [[Бела Краина]] на север и [[централна Хрватска]] на југ. Во Купа се влева реката [[Лахиња]] од левата страна во селото [[Примостек]], го поминува [[Врбовско]] и се одвојува од словенечката граница кога ќе ја помине [[Метлика]].