Разлика помеѓу преработките на „Горно Ботушје“

Додадени 2 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎Стопанство: Јазична исправка, replaced: == Економија == → == Стопанство == using AWB
с (стилска исправка, replaced: е село во → — село во using AWB)
с (→‎Стопанство: Јазична исправка, replaced: == Економија == → == Стопанство == using AWB)
Според статистиката на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) во [[1900]] г. ''Ботуше'' (Горно и Долно) имало 410 жители [[Македонци]] [[христијани]].<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_40.htm Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.258.]</ref>
 
== ЕкономијаСтопанство ==
 
== Демографија ==