Разлика помеѓу преработките на „Драган Тевдовски“

Додадени 3.160 бајти ,  пред 9 месеци
нема опис на уредувањето
(Економист не може да биде некој со додипломски студии по Менаџмент, и постдипломски и докторски по Статистика.)
}}
'''Драган Тевдовски''' ({{роден на|21|јануари|1979}} во {{роден во|Скопје}}) — македонски [[политика|политичар]] и [[Министер за финансии на Македонија|министер за финансии]] во [[Влада на Македонија од 2017|македонската влада од 2017]]. Средно училиште завршил во гимназијата [[СУ „Раде Јовчевски Корчагин“ - Скопје|„Раде Јовчевски Корчагин“]], а своевремено настапувал за младинската школа на [[ФК Вардар]] и за кадетската репрезентација на Македонија. Магистрирал статистичка анализа на економскиот факултет при универзитетот во [[Белград]] во 2006 година со просек 10, а во 2010 станал доктор по економски науки на [[Економски факултет - Скопје|економскиот факултет во Скопје]]. На универзитетот [[Универзитет „Св. Кирил и Методиј“|„Св. Кирил и Методиј“]] се вработил во 2002 година како асистент, а од 2015 работи како вонреден професор на катедрата за [[математика]] и [[статистика]]. Тевдовски е автор на два универзитетски учебници и на околу 45 научни трудови објавени во престижни научни списанија.<ref>[http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=F465F736C4A3494F8A270DABFC87C972 Драган Тевдовски – Ќе има ли волшебна формула за јавните финансии] Утрински Весник (29 мај 2017)</ref>
 
== Политички ставови ==
Драган Тевдовски како министер за финансии се залага за укинување на рамниот данок (со кој приходите на сите подеднакво се оданолчуваат), кој беше воведен од владата на [[Никола Груевски]] и негова замена со прогресивен данок (со кој повеќе се оданочуваат граѓаните со поголеми приходи).<ref name='сооВлада'>{{cite news|url=https://bankarstvo.mk/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%BE-%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D1%87%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D0%B2%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D1%83%D0%B2%D0%B0/|title=Прогресивно оданочување: Се воведува дополнителен данок за плати над 90 илјади денари|publisher=Bankarstvo.mk|date=3 ноември 2018|accessdate=7 април 2020}}</ref><ref>{{cite news|url=https://prizma.mk/tevdovski-imame-dovolno-argumenti-da-ne-go-odlozhime-progresivniot-danok/|title=Тевдовски: Имаме доволно аргументи да не го одложиме прогресивниот данок|publisher=08 ноември 2018|author=Александар Јанев|date=3 ноември 2018|accessdate=7 април 2020}}</ref> На 25 јуни 2019 година Собранието го разрешува од министерската позиција.<ref>{{cite news|url=https://www.libertas.mk/sobranieto-gi-razreshi-tevdovski-fazliu-i-lika/|title=Собранието ги разреши Тевдовски, Фазлиу и Лика|publisher=Libertas.mk|author=|date=26.06.2019|accessdate=7 април 2020}}</ref> По неговото разрешување Министерството за финансии го презема тогашниот премиер [[Зоран Заев]]. По назначувањето на [[Нина Ангеловска]] за министер за финансии прогресивниот данок се става во мирување 36 месеци. По овој повод Тевдовски преку Фејсбук ги повикува пратениците на СДСМ и им вели „Пратениците на СДСМ, пред да гласаат за ова, нека помислат дали се за бришење на ''Социјалдемократски'' од името на СДСМ. Посебно од страна на луѓе што немаат врска со СДСМ“<ref name='pd'>{{cite news |url=https://fokus.mk/tevdovski-pratenitsite-na-sdsm-neka-pomislat-dali-se-za-brishene-na-sotsijaldemokratski-od-imeto-na-sdsm/ |title=Тевдовски: Пратениците на СДСМ нека помислат дали се за бришење на Социјалдемократски од името на СДСМ |publisher=ФОКУС.мк |author= |date=1 ноември 2019 |accessdate=7 април 2020 }}</ref>
 
==Наводи==