Разлика помеѓу преработките на „Танел Кангерт“

Додадени 406 бајти ,  пред 6 месеци
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Ознака: Изворно уредување 2017
:[[Податотека:MaillotEstonia.PNG|20п]] Национален хронометарски првак (2008, 2010, 2013, 2018)
:[[Податотека:MaillotEstonia.PNG|20п]] Национален друмски првак (2012)
| updated = 64 јануариаприл 20192020
}}
 
'''Танел Кангерт''' ({{lang-et|Tanel Kangert}}; р. {{роден|11|март|1987}} во Вендра) — [[Естонија|естонски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|EFD}}.<ref>{{нмсcite news|url=httphttps://www.cyclingnews.com/teams/2019features/2020-team-preview-ef-education-first-pro-cycling/ |first=Елис|last=Бејкон|title=2020 Team Preview: EF Education First Pro Cycling|work=Cyclingnews.com|publisher=ImmediateFuture Media Companyplc|accessdatedate=21 јануари 2019|archiveurl=2020 https://web.archive.org/web/20190102214349/http://www.cyclingnews.com/teams/2019/ef-education-first-pro-cycling/|archivedateaccessdate=2 јануари 20192020}}</ref> По сезоната 2009 бил отпуштен од неговата екипа, {{ct|ALM|2009}}, поради повредата на коленото, кое ја довело неговата кариера во прашање.
 
== Достигнувања ==
 
{{Palmares start|3}}
;2005
: 1. Краен пласман Курс де ла По
: 1. [[Податотека:MaillotEstonia.PNG|20п]] Национално хронометарско првенство
: [[Податотека:Jersey red number.svg|20п]] [[Награда за борбеност на Тур де Франс|Награда за борбеност]] на етапа 17 на [[Тур де Франс 2018|Тур де Франс]]
;2019
: 7. [[Светско првенство во друмски велосипедизам 2019|Светско хронометарсо првенство]]
;2020
: 2. [[Класик Сид-Ардеш]]
: 4. Краен пласман [[Тур ди О Вар]]
: 8. Краен пласман [[Париз-Ница 2020|Париз-Ница]]
: 9. [[Класик Ла Дром]]
{{Palmares end}}
 
! scope="col" | 2017
! scope="col" | 2018
! scope="col" | 2019
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | [[Податотека:Jersey pink.svg|20п|link=Генерален пласман на Џиро д’Италија]] '''[[Генерален пласман на Џиро д’Италија|Џиро]]'''
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2017|СО]]
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2018|СО]]
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2019|18]]
|-
! scope="row" | [[Податотека:Jersey yellow.svg|20п|link=Генерален пласман на Тур де Франс]] '''[[Генерален пласман на Тур де Франс|Тур]]'''
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Тур де Франс 2018|16]]
| style="text-align:center;"|[[Тур де Франс 2019|27]]
|-
! scope="row" | [[Податотека:Jersey red.svg|20п|link=Генерален пласман на Вуелта а Еспања]] '''[[Генерален пласман на Вуелта а Еспања|Вуелта]]'''
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2013|11]]
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2014|СО]]
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
[[Категорија:Олимписки велосипедисти на Естонија]]
[[Категорија:Етапни победници на Тур де Свис]]
 
{{Естонија-велосипедист-никулец}}