Разлика помеѓу преработките на „Коби Брајант“

Додадени 406 бајти ,  пред 7 месеци
нема опис на уредувањето
(→‎Подемот и славата: дополнување)
[[Податотека:Kobe Bryant Washington.jpg|thumb|right|Коби Брајант]]
 
'''Коби Брајант''' ([[Филаделфија]], [[23 август]] [[1978]] - [[26 јануари]] [[2020]] [[Калифорнија]]) е американски професионален [[кошаркар]], кој играиграл во [[Национална Кошаркарска Асоцијација|НБА лига]]та за екипата на „[[Лос Анџелес Лејкерс]]“ и е син на поранешен НБА играч '''Џо Брајант'''.Тој еБил висок 198 [[Сантиметар|см]], тежок 95 [[Килограм|кг]] и играиграл на позицијата бек. Коби имал одлична кошаркарска кариера во средното училиште Ловер Мерион во Пенсилвенија каде што бил познат како најдобар средношколски кошаркар во државата.
 
==Почетоците на кариерата==
Во [[февруари]] [[2016]] година, на 65. издание на „Ол стар“, Брајант го одиграл последниот натпревар на овој настан при што постигнал 10 поени.<ref>„Историја надополнета со постигнат рекорден број кошеви“, ''Дневник'', година XX, број 5990, вторник, 16 февруари 2016, стр. 23.</ref> Подоцна, во април, Брајант го одиграл последниот настап во НБА. Притоа, во натпреварот против „[[Јута џез]]“, одигран на домашен терен, во „[[Стејплс центар|Стејплс центарот]]“ во [[Лос Ангелес]], Брајант постигнал 60 поени. Така, тој станал петтиот играч во историјата на [[НБА]] кој одиграл 20 сезони (но, првиот играч кој сите нив ги одиграл во едне клуб) во кои освоил пет шампионски прстени, постигнал 30.000 поени, имал над 6.000 асистенции, 18 пати настапил на „Ол-стар“ натпреварите, двапати бил прогласен за најкорисен играч (МВП) на сезоната, а со репрезентацијата на [[САД]] освоил два [[Олимписки игри|олимписки]] медали. Најпосле, тој е вториот играч во историјата на НБА со најмногу постигнати поени на еден натпревар (во [[2006]] година, во натпреварот против „[[Торонто репторс]]“ постигнал 81 поен).<ref>„Коби Брајант постигна 60 поени на свјот последен натпревар во НБА“, ''Дневник'', година XX, број 6041, петок, 15 април 2016, стр. 26.</ref>
 
== СтатистикаСмрт ==
На 26 јануари 2020 година, Брајант, заедно со четири други лица загина во хеликоптерска несреќа над Калабасас, Калифорнија. <ref name="guardian">https://www.theguardian.com/sport/2020/jan/26/kobe-bryant-helicopter-crash-death-nba-los-angeles-lakers</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
<references/>
 
{{Нормативна контрола}}