Разлика помеѓу преработките на „Александар Василевич Александров“

Бришење на "Loktionov_Aleksandrov_Dunajevskij_Pokrass_Moskvin.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на JuTa поради: No [[:c:C
(Бришење на "Loktionov_Aleksandrov_Dunajevskij_Pokrass_Moskvin.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на JuTa поради: No [[:c:C)
 
== Историја ==
 
[[Податотека:Loktionov Aleksandrov Dunajevskij Pokrass Moskvin.jpg|мини|десно|250п|Генералот [[Александар Локтионов|Локтионов]] со композиторите А.В. Александров, [[Исак Дунаевски|И.О. Дунаевски]], [[Димитриј Покрас|Д.И. Покрас]] и актерот [[Иван Москвин|И.М. Москвин]]]]
Александров е роден на [[13 април]] во с. [[Плахино]], југоисточно од [[Москва]]. Како дете пеел толку добро што отишол во [[Санкт Петербург]] и станал хорист во [[Казањска катедрала (Санкт Петербург)|Казањската катедрала]]. Учел компонирање кај [[Николај Метнер]] во [[Санкт Петербург]] и во [[Москва]], каде во [[1918]] станал професор по музика.