Разлика помеѓу преработките на „Мушкатла“

Одземени 136 бајти ,  пред 1 година
| image = Rose Geranium.jpg
| image_width = 220п
| image_caption = цвет на швалер, ''[[Pelargonium graveolens]]''
 
| familia = [[Geraniaceae]]
 
}}
'''Мушкатла''', кај нас се сретнува најчесто како '''сардела''', но е позната и како '''пеларгони''' и '''белагона''' се имиња за [[растение]]то од [[род (биологија)|род]]от ''Pelargonium''. Родот вклучува околу 200 [[видови]] на [[зелјасто растение|зелјасти растенија]], од кои се некои одгледуваат како домашни украси, а некои се важни во индустриите на [[парфем]]и. Највеќе се распространети во [[Јужна Африка (регијарегион)|јужна Африка]], пособено [[Капска област|Капска флористичка област]]. Стручен назив за родот потекнува од [[грчки јазик|грчкиот]] збор πελαργός (пеларгос = [[штрк (семејство)|штрк]]), бидејќи формата на [[цвет]]от личи на [[клун]] од оваа [[птица]].
Исклучително е поволна за чување во домашни услови така да се сретнува на сите меридијани и во многу бои и претставува вид на омилено балконско цвеќе.<ref>https://gradina.mk/izbor-na-balkonski-rastenija/2/</ref>
 
== Опис на растението ==
Мушкатлите се [[едногодишно растение|едногодишни]] или [[повеќегодишни|повеќегодишни]] [[зелјасто растение|зелјасти растенија]], со наизменичен распоред на лисја. Формата на [[лист]]овите е многу варијабилна. Мушкатлите имаат жлездени вакна на [[стебло|стеблото]] и листовите, кои содржат ароматични масла. Цветовите се зигоморфни, собрани во [[цваста]]цвет. [[Плод]]от е [[шизокарпијум]]шизокарпиум.
 
== Галерија ==
<gallery>
СликаПодатотека:Pelargon.jpg|[[Собна мушкатла]]<br />-{''Pelargonium x hortorum''}-
СликаПодатотека:Starr 070906-8722 Pelargonium graveolens.jpg| Лист на швалер<br />''-{[[Pelargonium graveolens]]}-''
СликаПодатотека:Pelargonium hybride Stellar.JPG|[[Хибрид]]на мушкатла<br /> ''-{Stellar}-''
Податотека:Viseće muškatle.JPG|Висечка мушкатла
</gallery>