Разлика помеѓу преработките на „Хрватска кујна“

поврзница
(ситно средување)
(поврзница)
 
 
== Тестенини ==
Тестенините[[Тестенини]]те се најпопуларни во хрватската кујна, особено во регионот на далмација[[Далмација]]. ''Manistra na pome'' (тестенини со сос од домати[[домат]]и) е главен. Други популарни сосови вклучуваат крем сос од печурки, сос со мелено месо и многу други. Свежи тестенини се додаваат во супи и чорби, или подготвени со [[сирење]], [[зелка]], дури и со ореви[[орев]]и или семе од [[афион]]
 
== Литература ==