Разлика помеѓу преработките на „Нано-“

Додадени 4 бајти ,  пред 2 години
поврзница
с
(поврзница)
* 1 нанометар е приближно еднаков на растот на нокт за една секунда.
* три атоми на злато прават 1 нанометар ако се наредат во низа.
* ако една [[џамлија]] е широка еден нанометар, тогаш Земјината топка би била широка еден метар.<ref>http://www.nano.gov/nanotech-101/what/nano-size</ref>
 
Зборот потекнува од {{lang-grc|νᾶνος}}, ''нанос'' што значи „џуџе“.