Разлика помеѓу преработките на „Спанчево“

Додадени 616 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
 
Родови во селото: ''Ризовци (10 к.)'' најстар род во селото, доселени се, али не знаат од каде; ''Голомевци (22 к.)'' втор најстар род во селото, и они не знаат од каде се доселени; ''Драјчевци (25 к.)'' доселени се од некое село во [[Малешевска Котлина|Малешевијата]] ([[беровско]]); ''Ивковци (11 к.)'' доселени се од некое место во [[дебарско]], затоа ги викаат и ''Арнаутовци; Толошманци (8 к.), Пелетечки (6 к.) и Ламбевци (6 к.)'' порано биле еден род, доселени се од селото [[Талашманце]], [[кратовско]]. Од Талашманце најпрво се иселиле во [[Рајчани]], па од таму во Спанчево. Ја знаат следната генеологија Јордан (жив на 66 год. крајот на 1950тите) Апостол-Михо-Ристо-Арсо. Ристо прешол во Рајчани, а Михо во Спанчево; ''Рајчанци (8 к.)'' доселени се од селото [[Рајчани]], еден дел од родот се вика ''Поповци,'' и во Рајчани биле доселени однекаде; ''Свиланци (3 к.)'' доселени се во втората половина на 19ти век од сега раселеното село Свиланово, ја знаат следната генеологија Крсто (жив на 65 год. крајот на 1950тите) Мите-Костадин, кој се доселил; ''Демировци'' ''(8 к.), Шејтановци (5 к.), Боцевци (12 к.), Ризовци (10 к.), Грбевци (3 к.), Ѓурчиновци (2 к.), Тарлевци (10 к.), Петашки (7 к.), Ѓурчиновци (2 к.) и Крушивци (5 к.)'' доселени се однекаде, сите се доселени до крајот на турското владеење; ''Додевци (1 к.) и Егејци (4 к.)'' доселени се после војните, од 1945 натака, првите се доселени од селото [[Конопница]], [[кривопаланечко]], а вторите од [[Егејска Македонија]].<ref>{{Наведена книга|title=Кочанска Котлина|last=Трифуноски|first=Јован|publisher=Универзитетска печатница|year=1970|isbn=|location=Скопје|pages=}}</ref>
 
==Администрација и Политика==
 
Во селото постои изборното место бр. 0887 според [[Државна изборна комисија на Македонија|Државната изборна комисија]].које сместено во објектот на месна заедница с.спанчево
 
На [[Македонски претседателски избори (2019)|претседателските избори во 2019 година]], на ова изборно место биле запишани вкупно 823 гласачи.
 
==Наводи==
782

уредувања