Разлика помеѓу преработките на „Винченцо Белини“

Додадени 163 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
Тој е творец на [[италија]]нскиот оперски стил наречен [[белканто]]. Најпознати негови опери се „Норма“, „Месечарка“, „Пуританци“, „Капулети и Монтеки“ и други.
 
{{Италија-био-никулец}}
{{Никулец за биографија}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Белини, Винченцо}}
[[Категорија:Италијански оперски композитори]]
[[Категорија:Погребани на гробиштата „Пер Лашез“]]