Разлика помеѓу преработките на „Фолклор“

Додадени 43 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
[[Податотека:Македонски фолклор во ќилим.JPG|мини|Македонска фолклорна ракотворба (ќилим)]]
Во '''фолклор''' спаѓаат [[Бајка|приказните]], [[Музика|музиката]], танцот, легендите, раскажаната историја, хуморот, популарните верувања, обичаите, и сè она што го опфаќаат културата, подкултурата и традицијата на одреден народ. Исто така, тоа претставува склоп на обичаи преку кои овие изразни жанри се споделуваат. Академските и етнографските студии на фолклорот се нарекуваат и [[фолклористика]].Ova ke vi treba za proektot kaj vesna pesna.
 
==За потеклото на поимот==
Анонимен корисник